W zasadzie poprawna pisownia, to pisownia z małej litery, jak i łącznie, czyli – muaythai, ale my jednak będziemy posługiwać się zapisem muay thai, a czasem Muay Thai jak przyjęło się w internecie. Jest w miarę przejrzyste i ten zapis lepiej lubią wyszukiwarki internetowe 🙂 Pisowni mai tai, czy maj taj oczywiście popularyzować nie będziemy.
Samą nazwę muay thai możemy tłumaczyć jako tajski boks, a gdybyśmy chcieli mówić o tajskim bokserze, to powiedzielibyśmy nak muay. Tajski boks jest znany również jako „sztuka ośmiu broni”, czyli sztuka, w której wykorzystuje się kopnięcia, uderzenia kolanem, ciosy pięścią i uderzenia łokciem. Osiem broni osadzonych na czterech kończynach.
Ze względu na swoją ringową skuteczność muay thai jest często nazywany królową sztuk uderzanych.
W samym aspekcie technicznym, muay thai jest ringowym sportem walki, który posiada swoje zasady walki. Zawodnicy mogą używać dowolnych kopnięć, dowolnych uderzeń za pomocą łokci, pięści i kolan, a także mogą walczyć w klinczu. Walka, gdy jeden partner leży, nie jest toczona, a przenoszona z powrotem do płaszczyzny walki w stójce.
Jedną z charakterystycznych cech boksu tajskiego jest walka w klinczu. Gdy w klasycznym boksie, czy kick-boxingu może to być płaszczyzna, gdzie można szukać chwilowego „oddechu” lub schronienia, dla tajskiego boksera jest to płaszczyzna walki, w której czuje się świetnie. Może używać wówczas kontroli, obaleń, wytrąceń z równowagi, uderzeń łokciem i kolanem i całego arsenału, który pozwala na zdominowanie przeciwnika, który jest słabszy w tej płaszczyźnie walki.
Jest to również jedna z charakterystycznych technik, jakiej używa się w tajskim boksie, ale również w walkach na zasadach K1. Low kick jest destrukcyjnym kopnięciem na udo, które osobie nie przygotowanej do jego przyjmowania, może wyrządzić sporo szkody. Nie rzadko zdarza się, że walki kończą się przed czasem, poprzez niemożność prowadzenia dalej walki po kopnięciach na udo.
Honor, Tradycja, Szacunek, Doskonałość i Uczciwość – nie można rozdzielać muay thai od takich postaw, jakie zostały wymienione. To nie tylko sztuka walki, sport walki, ale również osobowy stosunek do rzeczywistości.
ring
zawodników
broni